článek obsahuje tři podčlánky
Obřízka a hygiena
Vyhnout se smegmatu?
Je lepší to provést, pokud je ještě malý?
obřízka a hygiena
" Protože je to čistější"
Hygiena intaktního penisu
Jedním z nejčastějších důvodů pro provádění té mužské obřízky je ten, že je prováděna kvůli "hygieně" nebo"protože je to čistější.
Velká většina mužů na světě má však své penisy neporušené a ty jdou stejně tak čisté jako průměrný obřezaný penis. V USA se naučili přikládat "hygieně" velký význam, ale je třeba, aby zdravý rozum uvedl tyto záležitosti do pravého světla. Na každém povrchu lidského těla jsou bakterie - miliony na centimetr čtvereční. Desinfekčními prostředky můžeme některé z nich zabít, ale to osazení bakteriemi se zase během několika málo hodin znovu obnoví. Pokus je zabít všechny je zbytečný. Ale i pokud by se to povedlo, tak by to mohlo být pro daného člověka, na kterém ty bakterie jsou, smrtelné.
Ve svém vlivném díle "Život muže" z roku 1969 Secker&Warburg uveřejnili plnou zprávu bakteriologa Theodora Roseburyho a to plnou biologickou a historickou zprávu o bakteriích, které žijí na těle průměrného člověka.
Rosebury odhaduje, že na centimetru čtverečním lidské kůže žije až 10 milionů bakterií, ale že se ten počet může značně změnit. V mastné pleti pod nosem nebo v propoceném podpaždí se ta hodnota zvýší o desetinásobek, ale v rámci těla, jako například na povrchu zubů, v krku nebo v zažívacím ústrojí se ta koncentrace může zvýšit až tisíckrát.
Na druhou stranu, na těch plochách, kde průtok tělních tekutin ty bakterie odplavuje, jako je například slzní kanálek nebo urogenitální ústrojí se ta populace mikrobů výrazně ztenčí. Rosebury nenašel vůbec žádný mikrobiální život v močovém měchýři.
Tyto hodnoty se zvyšují, pokud jsou přítomny jakékoliv patogeny, jako jsou viry nebo infekce, ale ne ve významném rozsahu.
( Redaktor: New Sciens No 2258 20. září 2000 strana 65)
Často se tvrdí, že původ té obřízky je v pouštních oblastech, kde nebyl dostatek vody k mytí ale že z toho důvodu už ta obřízka "dnes není více zapotřebí". Ve skutečnosti ta obřízka nebyla zapotřebí nikdy a některé pouštní obyvatelstvo tu obřízku v žádném čase a nikdy nepraktikovalo.
Smegma
Obřízka?
vyhnout se smegmatu?
je pediatr a horlivý obhájce práv dítěte. Je klinickým profesorem
na Ústavu pediatrie a vývoje dítěte na Michiganské státní univerzitě v Chicagu
a Frederick Hodges
je lékařský historik, držitel bakalářského titulu na University of California v Berkeley
a doktorátu na univerzitě v Oxfordu v Anglii, přednáší na universitě v Yale.
Výtah
Pozadí:
Metody:
Výsledky:
Závěr:
Úvod
Fyzikální vlastnosti smegmatu
Funkce smegmatu
Epidemiologie smegmatu
Mikrobiologie smegmatu
Studie na zvířatech
Lidské studie
Smegma v historickém kontextu
Dr Abraham Ravich byl hrdý na to, že v roce 1951 vymyslel teorii, že to smegma způsobuje nemoce, ale nebyl prvním, kdo to smegma démonizoval. V době před objevením bakterií to smegma nebylo považováno za nečistou, nemoce způsobující látku, ale bylo bráno jako přirozená součást lidské sexuality. V době, kdy začaly být jakékoliv sexuální pocity a aktivita démonizovány, se však začalo věřit, že to smegma stimuluje erekce a může tak zvýšit četnost orgasmů. Vysoce respektovaný francouzský lékař Claude - Francois Lallemand (1790 - 1853) uvedl, že to smegma může způsoboval erekce, které pak vedou ke "katastrofickému potěšení." Schopnost, že to nashromážděné smegma způsobuje erotogenní stimulaci nervového systému souzněla s tehdy akceptovanou teorií reflexní iritace. Pojem "dráždění" však ještě tehdy neměl svou moderní nepříjemnou konotaci. Ta k chlapec, kterého to smegma dráždilo "si sám to dráždění záměrně zvyšoval, že si pak přetahoval svou předkožku přes žalud a v důsledku toho mohl propadnout zlozvyku masturbace."
Americký lékař Robert Bartholow (1831 - 1904) formuloval teorii, že to smegma způsobuje "hyperesthesii" (hypercitlivost) žaludu. Dr Bartholov tvrdil, že stupeň citlivosti přírodního penisu, u kterého je přítomna předkožka, která v klidu pokrývá žalud je abnormální a že je patologicky zvýšen.
V roce 1914 vyrukoval americký urolog a eugenik Abraham Wolbrast s defektivními představami o tom smegmatu a přišel s démonizací předkožky aktivním šířením teorie o "karcinogenních sekretech". Celoživotní protiobřízkové tažení Dr Wolbrasta začlo původně jako obrana proti lékařským obavám z nehygienických a někdy až smrtelných aspektů židovské rituální obřízky a to ohledně rituálního předpisu sát ústy krev z obřízkové rány. Takto prováděná rituální obřízka byla vyloženě nehygienická a aby tuto skutečnost zvrátil, tak Dr Wolbrast bojoval za to, že by ta obřízka měla být nařízena všem chlapcům a mužům. Avšak definice Dr Wolbrasta pojmu "hygienický" byla spíše "hygienou morální", která vycházela ze samotné hysterie z masturbace než z obav o fyzickou čistotu. A jak se odvolával na to smegma, tak Dr Wolbrast označil "nežidy" jako neschopné věnovat náležitou pozornost čištění svých genitálií. Dr Wolbrast často brojil v JAMA a tvrdíval "že puch z toho sekretu na žaludu byl dle jeho zkušeností neskutečný" a to je důvod, "proč ta obřízka musí být mírou hygieny, což je zřejmé pro každého, kdo nebyl oloupen o čich."
Opíraje se o silné a nesporné dogma 19. století, že to podráždění předkožkou způsobuje epilepsii, křeče, mentální retardaci, masturbaci, ochrnutí páteře a akutní melanchonii přidal Dr Wolbrast v roce 1926 a ještě vehementněji znovu v roce 1932 do toho seznamu také rakovinu penisu, když tvrdil, že ta předkožka způsobuje záněty, eroze, ekoriace a boláky kvůli chronickému dráždění. Stejně jako lékaři 19. století obviňovali tu předkožku že produkuje sekrety, které zvyšují citlivost penis a tak je nepatřičně stimulován nervový systém a to vede ke vzniku "reflexního onemocnění", tak teď nově Dr Wolbrast tvrdil, že ta předkožka způsobuje onemocnění, která byla pro lékaře té doby velkým problémem, pohlavní choroby a rakovinu.
Ačkoliv nebyla ta karciogenita smegmatu nikdy prokázána, je o tom alespoň jeden článek do čtyřicátých let minulého století, děvět článků v šedesátých letech, čtyři články v sedmdesátých letech, sedm článků v osemdedátých letech a sedmnáct článků v devadesátých letech a dva články v prvním desetiletí našeho století. Zdá se, že ten mýtus ztratil v průběhu času na své popularitě. Někteří výzkumníci, kteří to smegma zmiňují, nejsou o tom vztahu smegmatu k chorobám plně přesvědčeni (což byl i případ našeho profesora Jiřího Kaňky. Redakce PNVT), ale stále to smegma uvádějí ve svém vysvětlení etiologie rakoviny. Nejvíce šokujícím faktorem je, že to smegma jako rizikový faktor rakoviny penisu je uváděno i v nových učebnicích. V některých z těch učebnic není naproti tomu žádná zmínka o kouření i když je vztah mezi kouřením a rakovinou penisu dobře znám.
Jako každý mýtus, dočkal se i mýtus o škodlivých účincích, které jsou připisovány tomu smegmatu svého převyprávění. Tak Ross s kolektivem vysvětluje katuistiku té rakoviny teorií skvamózních buněk, která byla zveřejněna v roce 1998 a to tak, že to smegma může představovat příčinu vzniku rakoviny poté, co bylo přetvořeno mycomikrobem smegmatis na karcinogenní látky. Na podporu tohoto tvrzení autoři citovali publikace, které byly v archivu Mayo Clinic. Ve studii v roce 1993 o úloze lidského papilomaviru na rakovinu penisu urologové z Mayo Clinic v diskuzním oddíle vysvětlovali, že předchozí studie ukázaly, "že využití smegmatu koní, kteří mají poměrně vysoký výskyt rakoviny penisu, způsobilo na kůži myší condylomata acuminata a PEK (skvamózních buněk)" a že "steroly smegmatu jsou mycobakteriem smegmatis, které je přítomno už od prvních dnů života, převáděny na karcinogenní steroly." Místo toho, aby uvedli, že primární studie prokázaly takovou příčinu, tak autoři citují článek jednoho notoricky známého obhájce obřízky. Poté, co to tak učinili, dokonce citovali původní zdroj nesprávně.
I když byl ten chybný popis smegmatu kritizován serií dopisů, tak to nedokáže ty urology z Mayo Clinic odradit. Stejné nepřesnosti se nacházejí ve studii publikované v Journal of Urology v roce 1995. I když se vyhnuli slovu "smegma" tak ve studii zveřejněné v roce 1998 stejná skupina autorů popsala podpředkožkový prostor jako "kokon karcinogeze" a jako živnou půdu pro "celou řadu karcinogenních faktorů a kofaktorů" aniž by ty faktory jmenovali a aniž by uvedli zdroje, které by potvrzovali jejich tvrzení.
Hillova kritéria pro kauzalitu
síla
konzistence
specifičnost
časovosti
biologická gradace
biologická věrohodnost
celková věrohodnost
experimentální důkaz
analogie
závěr
Závěrečné shrnutí
JE LEPŠÍ TO PROVÉST, POKUD JE JEŠTĚ MALÝ?
Je to prý lepší udělat, pokud je ještě hodně malý, aby si to nepamatoval
"Infantilní amnesie" je mrtvá
Děti si pamatují bolest
Popření bolesti