AMERICKÉ PŘÍPADY Z ROKU 1930
zdroj: David M. Levy
Psychická traumata po operaci u dětí a poznámka o bojové neuróze
American Journalof Diseases of Childern Vol.69 rok 1945
Operace v roce 1930: Severoamerická nemocnice
Že i velmi malí chlapci mohou mimořádně citlivě reagovat na jakýkoliv zásah provedený na jejich penisu bylo zveřejněno v práci publikované v roce 1945 Davidem Levim. David Levi byl psychiatr, který léčil děti s psychologickými problémy a poruchami chování. U svých mnoha přídadů zjistil, že mnoha problémy jeho pacientů je operace v raném dětství nebo v kojeneckém věku a to zvláště operace na penisu a že taková operace zanechává fyzické a psychické jizvy.
Z mnoha případů David Levi zjistil překvapivý důkaz o traumatu v tom smyslu, že to trauma zapřičiňuje operace u malých chlapců, jako je obřízka a meatomie (rozšíření močové trubice) Obě tyto operace byly v anglosaských zemích ve dvacátých a třicátých letech minulého století v módě, zvláště u vyšších společenských vrstev, které dělaly velký povyk ohledně stavu genitálií jejich dětí. Zvláště znepokojivé je odhalení, že tehdy nebyla ničím neobvyklým meatotomie, při které byli chlapci vystaveni operaci, při níž jim bylo provedeno rozšíření močové trubice na konci penisu. Samotná tato operace byla podobně jako obřízka rutinním opatřením, doporučovaným některými lékaři, kteří ji dělali z přesvědčení, že vědí lépe než příroda, jak to má vypadat, a kterým se přirozený otvor v ústí močové trubice stal příliš malým na to, aby mohl řádně splňovat svůj účel. V roce 1950 doporučoval jeden lékař ve svém dopise uveřejněném v British Medical Journal, podle názoru Americké urologické asociace, že všichni chlapci by měli být obřezáni a že "navíc by jim při úplném odstranění předkožky měla být ošetřena močová trubice a pokud se zjistí její jakékoliv zúžení, tak by měla být provedena meatotomie, to vše v rámci jednoho programu, hned několik dní po porodu" a to samozřejmě bez jakékoliv anestesie, která v té době pro miminka jako tak vůbec neexistovala.(CA Royde, British Medical Journal, 21. leden 1950)
Pozoruhodné na níže popsaných případech je to, s jakou hořkostí ti chlapci vzpomínali na to, co se s nimi stalo ve velmi mladém věku, jaké zakoušeli úzkosti a jakou to u nich vyvolalo nedůvěru nejen k lékařům, ale i k jejich rodičům. Dále je také zřejmé, že operace provedené níže, byly zcela zbytečné: "dlouhá předkožka u dítěte není indikací pro obřízku. Předkožka je u malých chlapců dlouhá normálně a není nic neobvyklého, když ta předkožka u tříletého chlapce nejde stáhnout. Celkově vzato, Leviho případy představují smutný případ lékařské neznalosti a týrání dětí, a za týrání dětí by to bylo automaticky považováno, kdyby to bylo prováděno kdekoliv jinde než v privilegovaném lékařském prostředí.
Anglická dětská psycholožka JANET MENAGEOVÁ píše ohledně psychologických účinků obřízky na děti: "Pro dítě je psychologický efekt stejný, ať se jedná o nezákonné zneužití nebo o legalizovanou lékařskou aktivitu.
"Oni obřezali můj penis, přál bych si být mrtvý"
"Přece neudělají můj pindík bolestivým"
Strach z lékařů po obřízce
"Je můj penis ještě celý?"
Poznámka redakce BVJ